loader
day

Peter Gabriel - In Your Eyes

המנדעים - נקראת בלשון הסיווגים הדתיים "גנוסטית". גנוסיס הוא ביוונית ידע.
גנוסטיות – מתייחסת כמעט תמיד לקבוצות או לכתות דתיות שקיבלו בעצם את הדואליזם הדתי של דת זרטוסטרא – מלחמת הנצח בין האל הטוב והשטן הרע
הדואליזם שלהם מתבסס על החלוקה בין ימין ושמאל, אור וחושך,טוב ורע
כללי הדת שלהם קובעים כי הנשמה בעולם הזה נמצאת בגלות כשהיא צמודה לגוף הגשמי
מני נחשב על ידי מאמיניו כממשיכו של מיתרה, ומעין אווטאר נוסף של זרתוסטרא. מאביו קיבל מני חינוך גנוסטי, וכשהיה בן 12 זכה להארה: לדבריו, התגלה אליו תאומו האלוהי והבהיר לו את יעודו הנבואי, והוא הכריז על עצמו כ"פאראקליט" (שהתגלגל בעברית למילה פרקליט) כלומר, מי שעומד לצד האמת,
הדת החדשה שעיצב מני היתה אקלקטית ביותר. הוא ראה את עצמו כממשיכם וכהתגלמותם של אדם הקדמון, של זרתוסטרא הפרסי, של בודהה ההודי ושל ישוע היהודי.
מן הבודהיזם והדת ההינדית ייבא מאני לדת שלו גם את גלגול הנשמות
התיאולוגיה המניכאיסטית גורסת שכוח הטוב הוא עצום – אך אינו כל יכול והוא מאותגר ללא הרף על ידי עוצמתו הכמעט נצחית של השטן הרע.
הקוסמוגניה המניכאית מתארת שלוש בריאות, שבראשונה שבהן מתקיימים הטוב והרע בעולמות נפרדים. אך חמדנותו של הרע החשוך, נסיך האופל, גורמת לו לתקוף את עולם הטוב המואר ולבלוע חלקים ממנו. האב הטוב הגדול מגייס לעזרתו את אם כל חי, השולחת את בנה, האדם הקדמון (בארמית: "נאסא קדמונה") ללחום בכוחות האופל
בבריאה השניה יוצרים האב הגדול ואם החיים את עולמנו מגופם של יצורי הרע שספגו חלק מהאור.
בבריאה השלישית מבטאת הופעתו של הנביא מני את נסיונם של עולמות הטוב לגלות לאנושות את טבעו האמיתי של האור הרוחני שבתוך גופם החומרי.
ולעסוק בשחרורה של הנפש הטהורה, המוארת, הזכה והטובה מבית הכלא הגופני, החומרי והטמא.
המניכאים התנגדו לתענוגות הגוף וביקשו לסייע לשחרור הנשמה ממנו על ידי ניהול חיי פרישות וסגפנות.
על פי המניכאיזם, חולקו בני האדם לשלושה סוגים: בראש – המורים המוארים "הנבחרים", סביבם המון המאמינים
אלה הם "המאזינים". האליטה המניכאית הורכבה מהנביא או יורשו, תחתיו 12 בישופים, ומתחת להם 360 כמרים, "פרסביטרים", מילה שמשמעות מקורה היווני הוא "זקני העדה".
והקבוצה השלישית היא של עובדי השטן, הרעים, שנגדם מתנהלת מלחמתם של הטובים. כלומר, כל אלה שאינם מאמינים במני ובבשורתו.
טבעי שהחלוקה הברורה הזאת לטובים ולרעים לא מצאה חן בעיני כולם. אחד ממעקמי האף היה המלך הפרסי בראהם הראשון, שלא נלהב מהתפשטות האמונה המניכאית אפילו בבירתו הזרתוסטרית.
והתוצאה: בראהם אסר את מני ובשנתו ה-50 דן אותו למוות. לפי אחת המסורות נפטר מני בתא הכלא לפני שהוצא להורג

כל זה קרה בשנת 266 או 267. אך מותו של הנביא לא בישר את מותה של הדת המניכאית. רחוק מזה. הדת התפשטה בכל רחבי המערב והמזרח, לצד דת מיתרה הוותיקה יותר ולצד הדת הנוצרית החדשה יחסית. י
מנזרים מניכאים התקיימו ברומא בתקופתו של האפיפיור מיליטיאדס בשנת 312. בשנת 291 נערך טבח במניכאים באימפריה הפרסית.
אחד מההוגים החשובים של הנצרות, אגוסטינוס, היה מניכאי במשך 10 שנים לפני התנצרותו בשנת 391.
למניכאים היה המשך בנצרות בעיקר בכת הקתרית-אלביגנית (על שם העיר אלבי) שהתבססה בתקופות מסויימות בדרום צרפת. העיקר הדתי החשוב בדת הקתרית היה הערצת האישה כיצור רוחני נעלה. התפשטות הקתריות בדרום צרפת גרמה לדאגות קשות בכנסיה הנוצרית. בשנת 1205 נוסד המסדר הדומיניקני כדי להלחם בה, ובשנת 1209 הוכרז על מסע צלב כדי לחסל את המאמינים הפוסט-מניכאים. מלחמת האזרחים הדתית נמשכה עד 1229 ולפי אחת הגירסאות הגיע מספר ההרוגים במסע לחיסול האלביגנים לשני מיליוני בני אדם.


D.L
מבצע:
Peter Gabriel
מרגיעה
מרגיעה
play
עולם
play
18
plus המוזיקה שלי
18 צפיות
+ עוד
D.L
0 תגובות