loader
day

Santana Brothers - En Aranjuez con Tu Amor

אך בשנת 250 לפנה"ס הופיעו הפרתים – עוד שבט לוחמים צפוני ממוצא איראני. מאה שנים אחרי בואם לאזור הם התמרדו נגד השלטון המוקדוני-סלווקי, והקימו מחדש את האימפריה הגדולה, שהיוותה את גבולה המזרחי של האימפריה הרומית, ואחר כך הביזנטית

הפרתים העבירו את הבירה משושן של הרמה הגבוהה לעיר קטסיפון שבשפלת הפרת והחידקל. בשנת 250 לספירה היו אלה הפרסים הססנידים שתפסו את השלטון באימפריה הפרתית וקיימו אותה עד שנכבשה במאה השמינית לספירה על ידי הערבים המוסלמים.

האיראנים על גילגוליהם, אם כך, היו שליטיה של אימפריה מזרחית אדירה, הגדולה והחשובה שבאימפריות שקמו במזרח התיכון. הם שלטו במשך כ-1000 שנים בחלקים גדולים של הסהר הפורה. זה בתקופה שבין 550 לפני הספירה ובין המאה השמינית אחרי הספירה, עם הפסקה של כ-180 שנים בעקבות כיבושיו של אלכסנדר. האימפריות האיראניות ריסקו את אשור ובבל, כבשו את מצרים ויוון, ולא הניחו לאימפריה הרומית להתרחק מקו החוף המזרחי של הים התיכון.

ארגון מדיני: האמיר, העמיל ושר הדואר

לשבטי הלוחמים האלה, שהגיעו מצפון, היה ארגון צבאי מעולה, שאחר כך תורגם גם למנהל מדיני יעיל ונבון (לא סתם הומצא בפרס השח, משחק המלכים). הנה לדוגמא המבנה המנהלי של המחוזות באימפריה של חליפות עבאס המוסלמית, שיושם על פי דגם פרסי: בראש כל מנהל מחוזי עומדים לכאורה שניים, האמיר והעמיל. הראשון הוא כעין ראש הממשלה ושר הצבא והמשפטים, והשני הוא שר האוצר, המיסים והממון.

אך יש במבנה גם שר שלישי, הממלא, לכאורה, תפקיד טכני משני: שר הדואר. לכאורה. כי למעשה זהו החשוב שבין השרים. תפקידו האמיתי והמהותי הוא לדווח לבירה (כמובן דרך הדואר) בעיקר על מעשיהם של האמיר והעמיל היגעים על ענייניהם, וכמובן על גודל היבולים שמהם גובים את המס המלכותי. וכמו כן, הוא זה המעביר לאמיר ולעמיל את ההוראות מן הבירה – על פי פרשנותו.

וכך, באמצעות השליטה בדואר (או במילה אחרת, בתקשורת) הופך הווזיר היושב בבירה לשליט האמיתי של כל המחוזות, מהנידח ביותר ועד למחוז הבירה. והווזיר, כמובן, הוא זה שהכי קרוב לאזנו של החליף העבאסי, או לפניו מלך המלכים הפרסי.

באלף השני והראשון לפני הספירה, התפתחו בקצה המזרחי והמערבי של המזרח הקרוב שתי דתות, אחת קטנה ומסתגרת, אחת גדולה ומתפשטת.

המכנה המשותף לשתי הדתות, הוא הדחיה של התיאולוגיה הרווחת של התקופה – הפוליתאיזם האלילי. בהודו שבמזרח, כמו בין העמים השמיים הגדולים והקטנים של מסופוטמיה, בשבטים השמיים של חצי האי הערבי, במצרים הגדולה, ביוון ובאיטליה, היו מקובלות דתות המבוססות על ריבוי עצום של אלים וחצאי אלים; פנתיאונים שמנו בין כמה עשרות לכמה מאות של כוחות אלוהיים, מוטציות אנושיות-אליליות כמו גם חיות בעלות כוחות אלוהיים ושילובים של אנוש וחייה; כוחות אלוהיים יוחסו גם לצמחים ועצים, לאתרים גיאוגרפיים, לתופעות טבע חריגות ולגרמי השמיים.

במערב הקשת הפורה, בגבעות ובגאיות שסביב ירושלים, התפתחה הדת המונותאיסטית. האל השבטי שבו האמינו הרועים לשעבר, שמקורם באברהם ובנכדו יעקב, הכיל והפנים כמה מהאלים הקודמים והקרובים במסלול נדודיו של השבט: אל שדי, שמקורו עוד בתקופת בנו של שם בן נוח, ארפכ-שד, שממנו יצאה השושלת שממנה בא אברהם; האלים אב ורם המזרחיים המופיעים בשמו של מייסד הדת אברהם ובשמות החודשים; האלים קדש (קדוש) ואדוניס (אדוני) של הכנענים הצפוניים (הפניקיים), שהעניקו לאל האחד שניים מתאריו הרווחים ביותר. צבאות המדברי, אנך ("אנכי ה'") המצרי, עליון ושלם הכנענים, וכולם התכנסו ביהוה הקדום שנודע עוד לפני המבול, בזמנו של אנוש בן שת בן חווה ואדם.


D.L
מבצע:
Santana Brothers
מרגיעה
מרגיעה
play
עולם
play
32
plus המוזיקה שלי
32 צפיות
+ עוד
D.L
0 תגובות