loader
day

Yellow River - Christie

השלטון האיראני: 1000 שנות אימפריה מאפיהו https://mafyahu.wordpress.com/

איראנים: מדובר בשם כללי לכמה שבטים-עמים, שפלשו לרמה ההררית שממזרח לעמק הפרת והחידקל. זה קרה בערך החל בתקופה שהתקיימו באזור שלנו מלכויות יהודה וישראל והאשורים שלטו בארם נהריים והסביבה.

הסקיתים היו השבט ההודו-ארי הראשון שפלש מערבה. זה היה במאה השמינית לפני הספירה. הם התיישבו בכל המרחב שמצפון לים השחור. יוסף בן מתיתיהו קרא להם המגוגיים, על שם עם המגוג ("גוג מלך המגוג").

מעט אחר כך, במאה השביעית לפני הספירה, פלשו המדיים לשטח הדרומי יותר, של רמת עילם, ממזרח לסהר הפורה. המדיים מוזכרים בכתבים האשוריים לראשונה במאה התשיעית לפני הספירה כ"בני מדי המסוכנים".

זמן קצר אחרי המדיים הגיעו שבטי הפרסים. באותה תקופה התמוסס ונעלם השלטון העילמי, שבירתו היתה שושן.

ולבסוף, מאוחר הרבה יותר, הגיעו שבטי הפרתים, מאותה משפחת עמים איראנית.

כמו כל גלי הפולשים מאסיה המרכזית והמזרחית שהגיעו אחריהם, מדובר בשבטי רועים שנמלטו מאזורי בצורת, הפכו לגדודי פושטים (כל שבט הקצה לצבא המאוחד כוח שבין גדוד למחלקה, לפי גודלו) שלחמו וכבשו להם שלטון ונחלות בארצות המטרה, והביאו עימם או בעקבותיהם את משפחותיהם ועדריהם. דומה לדפוסי כיבוש של עמי רועים-ולוחמים אחרים לכל אורך ההיסטוריה.

העמים האריים שהגיעו תחילה לרמת עילם מיהרו להתפשט מערבה, ותחום שלטונם הגיע עד למצרים וליוון ובולגריה. במערב, בדרום ובצפון. במזרח הגיעו קצות האימפריה הפרסית לנהר האינדוס בהודו.

המלך המדיי קיאקסרס, שהשיא לנבוכדנצר הבבלי את בתו, כבש ב-606 לפנה"ס את בירת האשורים נינווה ושיחרר מעול האשורים את מחותניו הבבליים.

ב-550 לפנה"ס הופיע המלך כורש הפרסי, שניצח את הקואליציה המערבית החזקה של הלידיים, הלקדמונים (הפלפונסים) והמצרים.

במלחמה המכרעת ליד בירת הלידים סרדס, הטיל כורש למערכה מול הפרשים הלידיים את צבא הגמלים שלו. הסוסים היווניים האנינים שלא יכלו לשאת את ריחם של הגמלים ברחו משדה הקרב וסרדס נכבשה כעבור שבועיים. ב-538 לפני הספירה ניצח כורש גם את בלשצר הבבלי והאימפריה שהקים השתרעה מחצי האי של אסיה הקטנה ועד לנהר האינדוס.

בנו של כורש, קמביזס, גבר על המצרים ב-525 וכבש את ארצם, ודריווש המדיי שמלך אחריו, פלש לתרקיה, היא בולגריה של היום ועבר אף את הדנובה. ב-495 לפנה"ס החלו הפרסים בכיבוש האיים היווניים שבים האיגיאי וב-490 הסתערו על יוון עצמה אך נסוגו אחרי הקרב הידוע במרתון.

בנו של דריוש, קסרקסס (כנראה אחשוורוש), פלש שוב ליוון ב-480, והצליח לכבוש את רוב הערים היווניות החשובות, כולל אתונה שננטשה על ידי תושביה. אולם בסופו של דבר הוא נסוג מיוון אחרי מפלה בקרב ימי גדול בפלטיאה ואחרי שלחייליו הרבים לא נמצא עוד מזון לאכול בעמקים היווניים שנבזזו.

קסרקסס נרצח בארמונו בשנת 465, ואחר כך החלה האימפריה הגדולה להדרדר. הרבה לפני שיצא אלכסנדר המוקדוני מזרחה למסע הכיבושים שלו, כבר אמרו השמועות כי באימפריה הפרסית "המהומה גדולה". ואמנם, ב-334 לפנה"ס היכה אלכסנדר את הצבא הפרסי בפעם הראשונה, ושנה אחר כך מחצו הפאלאנקסים של חיל הרגלים המוקדוני את צבאו של דריווש השלישי. ב-331 לפנה"ס השתלט אלכסנדר על האימפריה הפרסית והגיע עם צבאותיו עד להודו.

אחרי אלכסנדר, ירש בית סלווקוס המוקדוני את האימפריה.

D.L
מבצע:
Christie
נוסטלגית
נוסטלגית
play
רוק
play
23
plus המוזיקה שלי
23 צפיות
+ עוד
D.L
0 תגובות